Vstup do e-shopu

Ako na nás pôsobia jednotlivé farby?

Farby na našu psychiku vplývajú rôznym spôsobom. Možno ste si všimli, že v niektorých miestnostiach sa cítite príjemnejšie, v niektorých sa vám lepšie pracuje, v iných si zas dokážete najlepšie oddýchnuť. Farba v tomto prípade nie je jediným kritériom, no určite zaváži.

ČERVENÁ FARBA
Je agresívna, vášnivá, energická. Miestnosť vymaľovaná červenou farbou nemusí byť najvhodnejšia pre pokojný relax, no v dennej časti bytu, napríklad v obývačke, môže vhodne poslúžiť ako energetický impulz. Pre pracovne alebo kancelárie nie je červená farba najvhodnejšia, keďže človeka odpútava a spôsobuje nepokoj. Ako doplnková farba, najmä na textúre ako sú tehly, pôsobí červená farba elegantne a má industriálny nádych.

ČIERNA FARBA
S čiernou farbou sa spájajú negatívne emócie, no v kombinácii s inými farbami tiež vyjadruje luxus, eleganciu, jednoduchosť a prémiovosť. Najmä s bielou, zlatou a striebornou ako doplnkovými farbami je čierna dobrou voľbou. Ako najtmavšia farba spektra sa kombinuje s inými farbami pre ich zvýraznenie. Pri použití čiernej farby si dajte pozor na kombinácie so žltou a červenou. Dosiahnete síce výborný kontrast, no takáto kombinácia je veľmi agresívna.

ŽLTÁ FARBA
Miestnosti vymaľované žltou farbou pôsobia hravo, príjemne a útulne. Sú ideálne aj pre obývačky, v ktorých nie je dostatok svetla a ktoré chcete presvetliť. Možno ste si už túto farbu všimli aj v niektorých čakárňach, najmä u detských lekárov. Je to práve kvôli jej pozitívnemu vplyvu na psychiku, pomáha prekonávať stres.

BIELA FARBA
Ak sa bojíte experimentov s farebnými stenami, biela je stávkou na istotu. Táto farba vyjadruje čistotu, eleganciu. Minimalisticky zariadené miestnosti môžu s bielymi stenami pôsobiť sterilne, no pomocou niekoľkých doplnkov sa podobnej atmosféry jednoducho zbavíte.

FIALOVÁ FARBA
O fialovej sa v psychológii hovorí ako o pohlavne nevyhranenej farbe – záleží totiž od jej odtieňa. Je zmesou agresívnej červenej a chladnejšej modrej. Pôsobí znepokojivo, tajomne. Napriek tomu, že v nej nájdeme „mužský“ aj „ženský“ prvok, výrobcovia ju často používajú v baleniach ženskej kozmetiky. V kombinácii s čiernou farbou má luxusnejší ráz.

SIVÁ FARBA
Je neutrálna, podobne ako biela. Narozdiel od nej je však monotónnejšia, hoci nepôsobí tak sterilne. Najlepšie pôsobí ako doplnok na vyváženie výraznejších farieb, podľa jej odtieňu môžete korigovať kontrastnosť s inými farbami.

HNEDÁ FARBA
Symbolizuje návrat k prírode, evokuje drevo a pôdu. Má upokojujúci vplyv, preto je vhodná aj do spální a oddychových miestností.

ZELENÁ FARBA
Podobne ako hnedá alebo žltá, aj zelená farba je spätá s prírodou, novým začiatkom v jej kolobehu. Oproti hnedej je menej upokojujúca, skôr hravá, no stále s pozitívnym účinkom na ľudskú psychiku.

MODRÁ FARBA
Na jednej strane je modrá farba chladná, no zároveň je upokojujúca. Túto farbu si často volia banky alebo produkty, ktoré chcú pôsobiť stabilne, dôveryhodne, spoľahlivo. Podľa odtieňa môže evokovať čistotu, jemnosť – v prípade bledších variantov, no príliš tmavá modrá pôsobí stiesňujúco, ako chladná hlbočina alebo temná nočná obloha.

 
Ako na nás pôsobia jednotlivé farby?
Ako na nás pôsobia jednotlivé farby?

AKCIA * AKCIA * AKCIA * AKCIA * AKCIA

AKTUALITY, OZNAMY

01
OKT
2022
Profi Olejová lazúra O1020
01
OKT
2022
Tekutá guma v spreji
01
OKT
2022
NOVINKA V PREDAJI - Oleje OSMO a Naturalis
Predajňa FARBY - LAKY pod Zámkom
Slatinské nábrežie 9542/1
960 01 Zvolen

mobil:  

0902 479 066
telefón:  045/5335714
e-mail:  lonas.farby@gmail.com
Prevádzková doba
pondelok - piatok  07:30 - 17:00
sobota08:00 - 12:00
nedeľazatvorené
Colorovacie a zatepľovacie centrum
LONAS s.r.o. © 2022Webdesign, tvorba webstránok a internetových obchodov - www.mhs.sk